Varikosel kısırlığa yol açabilir!

Varikosel kısırlığa yol açabilir!

Varikosel erkek kısırlığının en belirgin nedeni olan, cerrahi ile düzeltilebilen bir hastalıktır. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. M. Cenk Gürbüz, sıklıkla genç erkekleri etkileyen bu hastalık hakkında bilgilendirdi.

Varikosel, skrotum adı verilen yumurtalık torbalarında yumurtalıkların etrafında oluşan varisli (genişlemiş) damarlardır. Genellikle ergenlik döneminde görülen varikoseller, skrotumun sol tarafında daha sık görülür. Varikoseller düşük sperm üretiminin ve infertiliteye neden olabilecek düşük sperm kalitesinin ortak bir nedenidir. Hastaların ağrı olmazsa da testisteki sperm hücrelerini bozacağı için tedavi olmaları gerekmektedir. Hiç belirti vermeyen varikoseller de vardır.

Varikosel tek başına bir sağlık sorunu oluşturmaz. Tedavi edilecek olan varikosel hastalarında çocuk sahibi olamama, sperm değerlerinde düşüş, hormonal problemler veya ağrı gibi ek bir durumun olması gereklidir. Ağrı sorunu olmayan ve kısırlığın sorun oluşturmadığı kişilerde herhangi bir tedavi yapılmasına gerek yoktur.

Değişik varikosel belirtileri olabilir. Varikosel belirtileri olarak bazen kasığa vuran künt ağrı ve testiste çekilme hissinden söz edilebilir. Ayakta uzun süre kalındığında ağrı artar, yatmakla azalır ve bu en sık görülen varikosel belirtisidir. Muayene tanı koymada genellikle yeterlidir.

Belirti veren varikoselde ağrıyla beraber testiste çekilme hissi de görülür.  Bilhassa ayakta dururken ve sıcakta damarlar belirginleşir, el ile bir sicim gibi hissedilir ve huzursuzluk verir. İlerlemiş vakalarda testisin kıvamı yumuşamıştır ve büyüklüğü biraz azalmıştır.

Varikosel Ameliyatı

Varikosel tanısı konulan kişiye kısırlık sorunu için öncelikle, mikrocerrahi varikosel ameliyatı önerilmelidir. Varikosel ameliyatı, kasık bölgesinden yapılan mikroskobik cerrahi yöntem ile genişlemiş damarların bağlanmasıdır. Bu yöntemle yapılan cerrahi müdahalede başarı şansı yüksek, tekrar etme ve komplikasyon oranı düşüktür. Operasyon süresi 1 ila 2,5 saat arasında değişebilmektedir. Hastalar aynı gün hastaneden taburcu olabilir, iki-üç gün içerisinde normal yaşantılarına geri dönebilir. Varikosel saptananlara ilk tercih olarak, ilaç tedavisi veya tüp bebek yöntemleri uygulanması doğru değildir.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

•           Fazla ayakta durmamaya dikkat edin. Akşam mutlaka uzun oturup ayaklarınızı yükseğe kaldırın.

•           Testis torbasındaki kan drenajını önleyen hareketlerden ve egzersizlerden mutlaka kaçının.

•           Testis ve torbanın hareketini önleyen kot gibi dar pantolon ve sıkı iç çamaşırı giymeyin.

•           Ağır spor ve egzersizlerden kaçının, yük kaldırmayın.