Kalp ve Damar Cerrahisi

Kalp ve Damar Cerrahisi

Damar Cerrahisi (Vasküler Cerrahi)
 
Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nde damar tıkanıklığı olan hastalarımız genellikle ayaklarda üşüme, yürüyememe, çabuk yorulma gibi şikâyetleri ile başvurmaktadırlar. Bu hastalara yönelik olarak tüm vasküler cerrahi protokolleri uygulanmaktadır. Sonuç olarak damar tıkanıklığı hangi bölge ve organda ise ona göre müdahale yapılmaktadır.
 

Varis Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Varis şikâyeti ile başvuran hastalara gerekli tarama ve tanı yöntemleri ile incelemeler yapılarak, tedavi yöntemlerinden hastaya ve hastalığa uygun olanı seçilmektedir. Hastanemizde varislere yönelik klasik cerrahi girişimler, lazer ve skleroterapi gibi uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Varis bir dolaşım problemidir; bacak toplardamarındaki genişleme ve toplardamardaki kapakçıkların çalışmamasına bağlı olarak kan akışının istenen şekilde kalbe doğru değil aşağı doğru olmasıdır. Tüm toplardamarlarda oluşabilmekle birlikte, en sık bacak damarlarında ortaya çıkar. Çeşitli faktörlerle damarların yapısı bozulduğunda damarlar esner, genişler ve varisler oluşur. Varisler çoğu kez bacak derisinin altında mavimsi renkte değişik çaplarda kıvrıntılı kabarıklıklar şeklinde görülür.

Varisin en önemli nedenleri arasında genetik, sigara, alkol, aşırı kilo kaybı gibi etkenler bulunur. Özellikle masa başı ya da ayakta çalışan kişilerde sık rastlanmaktadır.

Başlangıç döneminde sadece estetik sorunlar ile seyredebilirken son safhalarda bacakta yara oluşumu, kronik toplardamar (venöz) yetmezliğine dek ilerleyebilecek ciddi tablolara neden olabilmektedir. Varisli olan damarda kan pıhtısı oluşabilir ve tromboflebit olarak bilinen bu durum bacakta ağrı, şişme ve kızarıklığa neden olur. Zamanında önlemi alınmayan bu şikâyetler ileri dönemlerde büyüyerek tedavisi oldukça güç problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Her 4 kadından birinde, her 5 erkekten birinde bu şikâyetler görülmektedir.

Varisin şiddetine bağlı olarak çeşitli tedavi seçenekleri tek tek ya da birlikte kullanılabilir.

Skleroterapi ya da köpük tedavisi: Genişlemiş fakat çap olarak küçük olan damarlarda kullanılan, temel olarak damar içine minik iğnelerle enjeksiyon yapılarak uygulanan tedavi şeklidir. Özellikle kozmetik şikâyetlerin ön planda bulunduğu hastalarda tercih edilir. Exolaser ile birlikte uygulandığında sonuçlar daha tatminkâr olmaktadır. Tedavi sonrasında hasta hemen yürüyerek işine, evine ya da spora gidebilir.

Endovenöz lazer tedavisi: Halk arasında lazerle varis tedavisi olarak bilinen bu yöntem, büyük oranda venöz kaçağı olan hastalarda cerrahiye alternatif olarak son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Genişlemiş yüzeyel toplardamar içinde yüksek ısı meydana getirerek etki eder. Cerrahi ile kıyaslanamayacak kozmetik üstünlüğü vardır. Hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. 

Cerrahi: İlerlemiş ve bacağı tamamen varisli damarlarla kaplanmış hastaların en gerçekçi tedavi seçeneği cerrahidir. Eski cerrahi ekollere kıyasla artık oldukça nazik şekilde yapılarak, hastalarımızda operasyon sonrası kozmetik endişeler önlenebilmektedir. Tüm toplardamar çıkarılabileceği gibi “Mini Flebektomi” yöntemi ile lokal olarak da uygulanabilir.

Varis belirti ve şikâyetleriniz varsa ilk olarak uzman bir hekime muayene olmanız önerilir. Bunun için hastanelerin kalp ve damar cerrahisi bölümüne randevu almanız gerekir.

 
doctor-2f_big_m

Prof. Dr. Kazım BEŞİRLİ

Kalp ve Damar Cerrahisi