KAMUOYU BİLGİLENDİRME

Değerli Hastalarımız ve Refakatçileri,

Yaşanan bu zor günlerde sağlık çalışanları olarak gösterdiğimiz çabanın sizler tarafından takdir ediliyor olması bizlere bu süreçte güç veriyor. 

Pandemi olarak kabul edilen ve tüm dünyayı etkisi altına alan salgın ile biz de mücadele ediyoruz. Şifa olmaya karar verdiğimiz gün Hipokrat yemini ile kendimize bir söz verdik, “Hayatımızı insanlık hizmetlerine adayacak, hastalarımızı memnun edecektik.” Mesleğe adım attığımız günden beri bunun için çalıştık.

Bizlerden sağlık hizmeti almak isteyen her hastaya bu hakkı vermek zorunda olduğumuzun altını çizerken, başka bir hastanın ya da refakatçisinin sağlığını korumak için aldığımız önlemleri de belirtmek isterim. 

COVID-19 Kapsamında Aldığımız Tedbirler

  • Hastanemize muayene için başvuran tüm hasta ve hasta yakınları ön değerlendirmeden geçirilerek, girişlerin kontrollü bir şekilde yapılması sağlanmaktadır.
  • Covid-19 olma olasılığı olan vakalar farklı tıbbi alanlara izole edilerek yönlendirilmektedir. Bu da olası bir temasın önüne geçilmesine yardımcı olur.
  • Hastanemizde Sağlık Bakanlığı’nın yönerge ve talimatları doğrultusunda ziyaret yasaklanmış, yatan ve polikliniklere gelen tüm hastalarımızın maske takması sağlanarak hasta güvenliği ön planda tutulmuştur.
  • Enfeksiyon servisimizde tüm süreçler Enfeksiyon Hastalıkları uzmanının takibinde ve eğitimli personel tarafından yürütülür. Bu serviste yatan hastalarımız, diğer misafirlerden ayrılmış izole bir alanda tedavi edilir. Servise giriş çıkışlar, belirli prosedür ve özel kıyafetler ile gerçekleşir. Buradaki hastalar iyileşerek taburcu olana kadar servisten dışarı çıkamazlar. Onlara bakan personel ve hemşire ise tamamen ayrıdır.
  • Hastalarımız ile çalışanlarımız arasında en az 1 m koruma mesafesi uygulanmaktadır. Misafirlerimizi bilgilendirmeye yönelik uyarı yazıları ve işaretlemeler konumlandırılmıştır. Ortak kullanım alanlarında el hijyeninin önemi vurgulanarak, kolayca ulaşılabilecek noktalara dezenfektanlar yerleştirilmiştir.
  • Sosyal mesafe önemli olduğundan polikliniklerin sayısı azaltılmış, bazı polikliniklerde online sağlık danışmanlığı imkanı sunulmuştur. Sağlık turizmi kapsamında yurt dışı hastalarına verilen hizmetler bu süreç geçene kadar ertelenmiştir. Diş polikliniğinde acil durumlar dışında hizmet verilmemektedir.
  • Genel alanların ve özel alanların temizlik sıklığı arttırılarak, bu konuda hizmet veren tüm personel eğitilmiştir. Uygulamalar sürekli denetlenmektedir. Solunan havanın hijyeni açısından havalandırma santrallerinin filtre değişimleri belli aralıklarla yapılmaktadır.

Konuşmamın başında belirttiğim gibi önceliğimiz sizin güvenliğinizdir. Tüm bu süreci sağlık bakanlığı yönergelerine göre tamamlıyoruz. Yaşadığımız olağanüstü şartlara rağmen, sizlere en iyi hizmeti verebilmek adına çalışıyoruz.

Gösterdiğiniz anlayış ve sabır için teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Op. Dr. Ömer Nadir KOÇ

Başhekim