Apandisit belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur?

Apandisit belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Arslan tedavisi yapılmazsa çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen apandisit hakkında bilgi verdi.

Normal bir karın ağrısıyla karıştırılabilen apandisit veya halk arasında bilinen adıyla kör bağırsak, karnın sağ tarafında oluşan ağrıyla saptanabiliyor. 

Apandisit karın bölgesinin sağ tarafındaki kalın bağırsağa bağlı ince bir organdır. Şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı, ağrıların başlamasının ardından kusma belirtileri en belirgin uyarıcı özelliğidir. Apandisit patlaması ise hayati bir tehlike oluşturan enfeksiyonlu iltihabın karnın iç bölgesine boşalması sonucu meydana gelir.
 
Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır?

• Karnınıza hafifçe bastırın. Dokunmak bile özellikle karnın sağ kısmında ağrıya neden oluyorsa
• Karın bölgesine bastırdığınızda bu bölge normalden daha sert ya da şiş hissediliyorsa (ağrıyla birlikte)
• Apandisit ağrısı yürümenizi zorlaştırabilir. Ayağa kalkın ve yürüyün, yürürken dahi ağrı yaşıyorsanız
• Ek olarak fetüs pozisyonunda kıvrılarak yatmak ağrıyı hafifletiyorsa apandisit rahatsızlığı yaşıyor olabilirsiniz.
Zaman kaybetmeden doktora gitmeniz apandisit patlamadan müdahale edilmesine olanak sağlayacak ve hayati tehlikeye neden olmadan sorun halledilebilecektir.
 
Apandisit ‘patlarsa’ ne olur?
 
Apandisit patlaması, bilinenin aksine apendiksin bir balon gibi patlaması değildir. Çoğu zaman iltihap nedeniyle şişmiş olan apendiks duvarı aşırı şişmeye ve gerilmeye dayanamayıp bir noktadan delinir ya da yırtılır. İşte bu durum ‘apandisitin patlaması’ denilen durumdur. Bu olayın tehlike arz etmesinin sebebi de apendiks içinde yoğun bulunan bakterilerin patlama sonucunda yayılarak karın içinde enfeksiyona hatta daha da ilerlemesi durumunda tüm vücudu tehlikeye sokan ‘sepsis’ adı verilen yaygın enfeksiyon tablosuna yol açabilmesidir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gitmek gerekir.
 
Apandisit tedavi yöntemleri nelerdir?

Öncelikle doktor tarafından fizik muayene yapılır. Karın bölgesinde hassasiyet ve ağrı söz konusu ise bakteriyel enfeksiyonu olup olmadığına dair bilgi için kan sayımı testi istenebilir.

Doktor tarafından apandisit teşhisi konulursa, %90 apandisit ameliyatı olacaksınız demektir. Apandisit ameliyatında, karnın sağ alt bölgesi cerrahi operasyon ile açılır ve iltihaplı bölge alınır. Apendektomi olarak adlandırılan apandisitin alınması açık ameliyat ya da laparoskopik cerrahi şeklinde olur. Yarım saat kadar sürer ve nispeten kolay bir ameliyattır. Başarılı geçen bir ameliyatın ardından herhangi bir komplikasyon gelişmezse birkaç güne eski halinize dönersiniz.